Domů > Články > BARF aneb přirozená syrová strava

BARF aneb přirozená syrová strava

27.03.2012 08:46

 

- - -

 

 

Úvodem si řekněme, co to vlastně BARF je?

Jedná se o zkratku Born Again Raw Feeders, kterou lze přeložit jako „znovuzrozen krmit syrově“ taktéž Bones and Raw Food „kosti a syrová strava“. V každém případě se jedná o výživu domácích masožravých zvířat syrovou stravou. Ať už se jedná o maso a kosti (drůbeží, hovězí, králičí,rybí, játra, slezina, srdce, kuřecí krky…), tak i o zeleninu (mrkev, kopřivy, petržel, brokolice, banány, jablka, hroznové víno, pomeranče atd.). Z rostlinných krmiv (pšeničné a ovesné vločky, kukuřičná krupice) a doplňků (jogurty, vejce, rybí olej, mořské řasy…)

Jako každá metoda, má i BARF své příznivce i „odpůrce“. Příznivci BARFu tvrdí, že nejlepší pro psa je kvalitní, tradičně doma připravené krmivo. Druzí nedají dopustit na továrně vyráběné granule. Samozřejmě každá metoda má své plusy i mínusy, je však jen na Vás co pro svého pejska zvolíte. V každém případě, by však měla být strava správně vyvážená.

Dávky se odvíjí od věku, zátěže, hmotnosti a celkového zdravotního stavu psa. Denní dávka by měla činit něco okolo 2-3% z ideální tělesné váhy psa. Pokud má tedy Váš pes sklony k obezitě volíme nižší hranici, tj. okolo 2-2,5% z jeho hmotnosti. V opačném případě pokud je pejsek štíhlí a aktivní volíme dávku okolo 3% z jeho hmotnosti.

Z tohoto celkového množství pro daného jedince dále dělíme na podíl masa a doplňků. Maso a kosti by měli být obsaženy v 70% celkového množství (z toho kosti 20-30%). Zelenina, ovoce (80% zelenina, 20% ovoce) a obiloviny v menším množství.

 

Když už se rozhodneme pro přechod na BARF.

Změnu je potřeba provést postupně, při rychlé změně stravy, by mohl mít pejsek trávicí potíže. U každého psa je tato změna velmi individuální záležitostí. Záleží jen na něm a my se mu musíme přizpůsobit.Nejlepší a ověřenou volbou je změnit jídelníček ze dne na den, při dodržení správné diety a postupně poté přidávat množství a doplňky (zeleninu, ovoce, obiloviny...)

 

- - -

 

Základní pravidla při přechodu

(čerpáno: barfclub.eu)

1. nikam nespěchat
2. neexperimentovat a dodržovat dietu
3. během prvních několika týdnů krmit dietně – libové maso se zeleninou případně s rýží
4. kosti, tučné maso a vnitřnosti začít dávat až po 1–3 týdnech


Jak rychle to půjde?

*štěňata od 2 měsíců
Pokud bylo štěňátko u chovatele krmeno různorodou stravou a je zvyklé na čerstvou potravu, není žádný problém ho hned o prvního dne krmit dle metody BARF. Pokud je zvyklé pouze na granule, pak ho první týden až dva krmíme granulemi ,na které je zvyklé, a poté přejdeme na BARF. U štěňátek nebývají problémy, jejich žaludek ještě není tak „zkažený“, a proto je možné je převést během jednoho týdne.

*dospělí psi krmení výhradně granulemi
Rychlost přechodu (fáze diety) zde musíme přizpůsobit konkrétnímu jedinci. Jednomu bude stačit týden, jiný bude potřebovat týdny 3.

* senioři
U seniorů musíme postupovat opravdu pomalu, přece jenom žaludek našeho dědečka nebo babičky už není, co býval. Takže až na výjimky to budou minimálně 3 týdny, možná i více. Opravdu není kam spěchat!

* nemocní psi
Často přecházíme se svými pejsky na nový druh stravy kvůli zdravotním potížím. Tady je pak nutné postupovat individuálně s ohledem na možnou dietu, kterou musí pejsek dodržovat. Pokud je „přechodová dieta“ v souladu s dietou, kterou má pejsek předepsanou, držíme se jí a postupně přecházíme. Pokud ne, poradíme se s veterinářem o nejlepším způsobu, jak pejska převést. Pokud jste u vašeho veterináře neuspěli, kontaktujte nás a společně vymyslíme nejlepší způsob přechodu.

 

- - -



Dieta při přechodu na syrovou stravu BARF

Protože žaludek psa krmeného granulemi je tak trochu lenivý, musíme mu na začátku pomoci se s novým druhem potravy vyrovnat. A nejlepší je k tomu dieta, která je lehce stravitelná. Nejlépe tedy kuřecí nebo krůtí libové maso s vařenou mrkví a případně rýží (nelépe trochu rozvařenou) nebo kroupami. Maso může být syrové nebo mírně povařené. Záleží, co bude pejsek lépe přijímat.

co můžeme krmit
- kuřecí maso s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami) - krůtí maso s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami) - libové hovězí maso s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami)
- libové telecí maso s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami)
- králičí maso s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami)
- pštrosí maso s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami)
- libová ryba bez kostí s vařenou mrkví (a rýží nebo kroupami)

Takovouto dietu podáváme 1-3 týdny, podle toho, jak dlouho byl pes krmen výhradně granulemi a jak je citlivý na změny stravy. Mrkev zpočátku vaříme, později můžeme podávat syrovou nastrouhanou nebo namixovanou najemno. Nikdy nedáváme mrkev krájenou na kostky – je obtížně stravitelná a psa by „tlačila“ v žaludku. I maso krájíme na malé kousky (případně pomeleme), které můžeme po čase začít zvětšovat až na kusy, které je pes nucený kousat (trhat). Zároveň můžeme podávat i mléčné výrobky – bílé neochucené jogurty, tvarohy, různé zakysané výrobky apod. Nedáváme čerstvé kravské mléko, které by mohlo způsobit průjem!

Pokud tato fáze přechodu proběhla dobře, tedy pejsek nemá žádné zažívací potíže, můžeme se posunout dál. Začneme přidávat další druhy masa (tučnějšího), „svalové“ vnitřnosti, další druhy zeleniny (už ji nevaříme) a také kosti. Ze začátku zkrmujeme měkké kuřecí kosti – křídla, skelety. Pokud chceme (potřebujeme) zkrmovat obilné přílohy, můžeme zařadit do jídelníčku ovesné vločky (vařené nebo syrové).

co můžeme krmit

- kuřecí a krůtí maso i s kůží + zelenina
- kachní maso
- trochu tučnější hovězí maso + zelenina
- libové vepřové maso + zelenina
- drůbeží žaludky a srdíčka + zelenina
- hovězí a vepřové srdce + zelenina
- hovězí a vepřový jazyk + zelenina
- neprané hovězí drštky
- šlachy, chrupavky, trachey apod.
- kosti - kuřecí křídla a skelety (velká plemena i krky)
- přílohy – zelenina, ovesné vločky

 

- - -

 

Pokud jsme bez potíží zvládli i druhou fázi přechodu, nic nebrání tomu přejít do třetí fáze – tedy začít krmit úplně všechno – tučné maso, tučné vnitřnosti, další druhy kostí, zeleniny, případně obilných příloh (těstoviny, pohanka, jáhly apod.) A také můžeme začít dávat velké kosti na okus – velké kosti i s klouby, vepřové nožičky, oháňky apod. Pro malá plemena volíme kosti králičí, jehněčí nebo menší vepřové, pro velká plemena velké hovězí nebo vepřové kosti i s klouby.


co můžeme krmit:
- tučné hovězí maso
- tučné vepřové maso
- hovězí vnitřnosti – játra, slezina, ledviny, vemeno, plíce, býčí žlázy
- vepřové vnitřnosti – játra, slezina, ledviny, plíce, mozeček
- tučné ryby s kostmi
- kosti – krůtí, vepřové, jehněčí, králičí apod.
- přílohy – zelenina, těstoviny, pohanka, jáhly apod.


Doplňky při přechodu na BARF

Nakonec ještě zmíníme doplňky stravy vhodné právě při přechodu na syrovou stravu BARF. Jedná se hlavně o přípravky na úpravu střevní mikroflóry, na úpravu zažívání a lepší trávení a na celkovou detoxikaci organismu. Jestli některý z přípravků potřebujeme nebo ne, zase záleží na konkrétním jedinci. Pokud si nevíte rady, můžete nás kontaktovat a my vám poradíme vhodné přípravky přímo pro vašeho pejska.

 

Pokud máte větší zájem o tuto metodu, doporučujeme Vám zakoupit si knihu - BARF, krmení psa přirozenou stravou, od autorky Kateřiny Novosádové.

V knize najdete rady jak svého psa správně krmit během celého života - od štěněte přes mladého psa až do dospělosti a seniorského věku. Zvláštní pozornost věnovala březosti fen a odchovu štěňat, který je zde popsán den po dni, a také různým nemocem a vhodným dietám.

Součástí knihy jsou jídelníčky a snadné recepty, nechybí ani přesné výpočty krmných dávek.

 

- - -

   

Komentáře k článku

Odeslat vzkaz
1+2 =
Rychlý kontakt
Facebook

Staňte se fanoušky našeho webu na Facebooku a získávejte pravidelné informace a novinky.

Statistika
TOPlist
Anketa
Libi se Vam tento web?   ANO 27 (90%)

   NE 2 (7%)

   Nevím 1 (3%)

Copyright © 2011 | Mapa webu | Doporučujeme: www stránky zdarma www stránky | administrace webu